Pri vytváraní záhrad používame množstvo materiálov, ktorých okruh sa neustále zväčšuje. Rok čo rok sú spôsoby realizácií záhrad inovatívnejšie a netradičné. Súčasťou nových trendov sa stávajú i na pohľad neužitočné „ haraburdy“, ktoré vedia nájsť svoje miesto i vo vašej záhrade. Nielen Tráva, kvety, a stromy tvoria záhradu, dnes je samozrejmosťou používať materiály ako drevo, kov, betón, plasty a samotný výsledok môže byť očarujúci….

Pri správne vybraných materiáloch a dobre prevedených prácach môžete vytvoriť dokonalú záhradu pre Váš popoludňajší a víkendový relax. Záhradu v ktorej si oddýchnete od každodenných starostí a načerpáte energiu do ďalšieho dňa. Pekné zelené trávniky a voňavé farebné kvety môžu zmeniť Váš domov na miesto plné relaxu a oddychu. V podstate je jedno či sa Vašou záhradou budete prechádzať cez deň alebo vo svetle mesiaca, vždy by Vám mala čo ponúknuť. Nádych prevedenia a tajomný príťažlivý vánok priveje do vašej záhrady romantiku a ticho. Budete obklopený kvetmi a ich vôňa Vás pokojne ukolíše k spánku. Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása a je to aj pravda. Krása dizajnu záhrady a krajiny môže pôsobiť síce na prvý pohľad jednoducho, no v skutočnosti sa za jej výrobou a realizáciou, projektom a aranžovaním skrývajú hodiny ručnej umeleckej práce. Prinášame do Vášho života pokoj vo forme oddychu v pekne a dobre urobenej záhrady.

GreenFingers, s.r.o návrhy a realizácie záhrad Bratislava

Voda na modernejší spôsob

K záhrade patrila, patrí a zrejme aj naďalej bude patriť voda. Prepožičiava jej vzácnu mikroklímu, obdarúva ju atraktívnymi vizuálnymi efektmi a v neposlednom rade sa výborne dopĺňa s mnohými rastlinami. Vodné prvky, takisto ako všetko ostatné, podliehajú zaujímavým zmenám. V prvom rade získavajú dynamickejší a modernejší ráz a sú viac flexibilné. Voda sa s obľubou kombinuje s prírodným kameňom, kovom či hrubostenným sklom. Trendová je voda v pohybe, dopadajúca do nádrží prísnejšieho geometrického tvaru.

Rúra alebo odpočívadlo?

Do záhrad, najmä tých modernejších, intenzívne vstupujú aj rôzne technické prvky, napríklad vyradené potrubia či iné nepotrebné hlavne kovové predmety. Pri troche šikovnosti si z nich môžete vytvoriť odpočívadlá alebo ich môžete len tak umiestniť do záhonu. Najlepšie vyniknú v spoločnosti atraktívnej zelene (napr. okrasných tráv) a na viditeľnejšom mieste.

Domov pre užitočný hmyz

Trendové sú záhrady vybudované v ekologickom duchu, či už biozáhrady alebo iné špeciálne výsadby a kompozície s použitím prírodných materiálov. V takýchto záhradách je absolútne vylúčené použitie chemických hnojív a postrekov. Rastliny pred dravými škodcami či chorobami môžu ochrániť rôzne rastlinné výluhy alebo prirodzení živočíšni predátori. Ak chcete do svojej záhrady prilákať užitočné živočíchy, musíte im pripraviť adekvátne podmienky, napríklad takéto skrýše a domčeky.

Relax, ako má byť

Záhrady sú miestom relaxu a načerpávania novej energie. Môžu byť inšpirované japonským záhradným umením. Ak sa jeho prvky spoja s tými, ktoré sú našim končinám predsa len najbližšie, výsledkom je harmonicky pôsobiaca minimalistická kompozícia vhodná pre mestské, ale aj vidiecke prostredie. Ústredným prvkom môže byť hojdacia plachta zavesená medzi dvoma stromami. O príjemné zvukové efekty sa postarajú steblá okrasných tráv, ktoré sú vysadené pri plote, využívané sú prírodné materiály (piesok, drevená štiepka) a pestovateľsky nenáročné trvalky (suchomilné trvalky, okrasné trávy).

Ploty z prútia

Máte vo svojej záhrade príliš veľa okrasných krov či stromov a neviete si rady s hromadiacimi sa nasekanými konármi? Inšpirujte sa nápadom – plotom z prútia. Ekologickejší plot ako tento si už zrejme vo svojej záhrade nevytvoríte. Atraktívne a pohľadovo efektné riešenie, nevyžadujúce závratné vstupné investície ani výnimočné technické zručnosti. Určitou nevýhodou tohto plota je jeho obmedzená životnosť, ale tú možno predĺžiť. Pozitívom je však to, že takýto plot sa časom stáva útočiskom mnohých užitočných živočíchov. Vhodný je hlavne pre vidiecke záhrady. V meste by pôsobil neprirodzene.

Elegantne strieborná

Už niekoľko rokov sa pri navrhovaní hlavne mestských záhrad uplatňuje strieborná farba. Jednak vo forme niektorých stavebných prvkov (ploty, deliace steny, dekorácie), alebo aj prostredníctvom samotných rastlín (najmä ich listov, stoniek či kôry). Veľmi efektné sú hlavne v modernej záhrade vybrané technické prvky v tejto farbe, samozrejme, ich nesmie byť veľa, pretože by pôsobili rušivo. Strieborná je elegantná, decentná a tak trochu chladivá, čo je oceniteľné najmä v letných mesiacoch. V zime táto farba príjemne harmonizuje s námrazou a so snehovým popraškom.

Farby a farebnosť

Záhrady sú trendy, čím viac sú farebnejšie. Postarajú sa o to nielen kvitnúce rastliny či farebné listy, ale hlavne rôzne jednofarebné povrchy – napríklad steny, odpočívadlá, vyvýšené záhony. V záhradnom priestore pritom nebude dôležité využiť čo najviac farieb, skôr naopak. Menej farieb, ale viac odtieňov – to bude jedna zo zaujímavých možností.

Praktické a prispôsobivé gabiony

Rozdelia či ohraničia priestor, pôsobia moderne a prirodzene… Vyniknú v mestskom prostredí a sú bezúdržbové. Novinkou je to, že ich už možno dopĺňať aj rastlinami – najlepšie suchomilnými.

Nezvyčajné dekorácie záhrad

Záhrady, v ktorých má hlavné slovo hrdzavý kov, majú momentálne zelenú a táto téma sa preto objavuje na všetkých dôležitých svetových záhradníckych podujatiach. Veď načo nosiť staré železo do zberu, keď môže byť tým, čo vašu záhradu odlíši od ostatných? Navyše sú rastliny, ktoré sa s hrdzavým železom veľmi dobre znášajú a kombinujú. Hrdza vyzerá dobre v lete aj v zime.

Nový imidž pre ohnisko

Záhradné ohnisko už nemusí byť nenápadnou či dokonca škaredou súčasťou vašej záhrady. Sú spôsoby, ako tento obľúbený prvok povýšiť a zatraktívniť. Veľmi dobre k tomuto zámeru poslúžia gabiony (drôtené koše vyplnené kameňmi), takisto moderne pôsobiaci kov či drevo. Modernejší ráz dodá aj okolitá výsadba – rôzne odtiene zelenej, dôraz na tvary a štruktúry listov, stromy s kompaktnou korunou.

Pohodlne a ekologicky

Hlavné slovo má v tomto prípade záhradný nábytok. Momentálne je obľúbené kombinovanie rôznych materiálov (rattan, kov, sklo), vyhľadávaný sú aj nábytok z tropického, predovšetkým tíkového dreva. Dôležitejšie začalo byť prispôsobovanie výberu nábytku štýlu, v akom je daná záhrada vybudovaná (prírodný, ázijský, moderný).

Z dielne do záhonov

V okrasnej záhrade môže nájsť uplatnenie skutočne všeličo, dokonca aj to, na čo by ste určite nepomysleli. Napríklad zhrdzavené železné stružlinky. Umiestnením priamo do štrkovo-kamenných záhonov a ich skombinovanie s moderne pôsobiacimi štrukturálnymi rastlinami pôsobí veľmi zaujímavo. Výsledok je veľmi efektný a netypický. Ide o záležitosť, ktorú možno kedykoľvek zmeniť, premiestniť alebo úplne odstrániť.

Zrkadlá a rastliny

Príležitosť začleniť sa do záhradného priestoru dostali už aj zrkadlá. Sú mimoriadne vhodné do menších mestských záhrad, pretože opticky zväčšujú priestor, pôsobia moderne, príťažlivo a netradične. Rastliny navyše prítomnosť zrkadiel veľmi obľubujú. Netreba sa obávať umiestniť v záhradnom priestore ani väčšiu zrkadlovú stenu. Do blízkosti záhradného zrkadla je vhodné vysadiť pestro kvitnúce letničky či trvalky. Výsledok je skutočne veľkolepý.

Ovocný sad netradične

Prišlo už aj na ovocné sady! Pribúdajú nielen nové kultivary a pestovateľské formy ovocných drevín (napr. jablone v tvare krov), ale aj netradičnejšie usporiadania výsadieb. Určité „tradično“ však zostáva aj naďalej. Minimálne v tom, že intenzívne využívaným materiálom je drevo. Zmeny majú za úlohu minimalizovať zásahy človeka a pomáhajú mu šetriť čas. V tomto prípade sú napríklad jednotlivé ovocné stromy aicky zavlažované a priestor medzi nimi nevypĺňa tráva, ako to je najviac bežné (a zároveň náročné na starostlivosť), ale spevnený piesok. Ten viac láka slnečné lúče a vďaka tomu ovocie dozrieva rýchlejšie. Šancu narásť tu nemá ani burina.

Umelé svahy a zvlenia

Zdá sa vám záhrada v rovine príliš fádna? Odteraz už nemusí. Súčasná záhradná architektúra totiž prináša efektné riešenie – umelo vytvorené vyvýšeniny a zvlnenia. Mimoriadne vhodné je takéto niečo zrealizovať v záhrade vybudovanej v japonskom štýle. Všetko je pomerne jednoduché. Stačí na vytipované miesta naviezť kvalitný substrát, vymodelovať vyvýšeniny a tie po nejakom čase osadiť alebo na ne položiť trávny koberec. Záhrada okamžite získa zaujímavejší vzhľad.